BUK9628-55A,118
BUK9628-55A,118
Part NumberBUK9628-55A,118
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BUK9628-55A,118 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package800
ManufacturerNexperia USA Inc.
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C42A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs25mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Vgs (Max)±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds1725pF @ 25V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)99W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)