BUK9240-100A,118
BUK9240-100A,118
Part NumberBUK9240-100A,118
Detailed Description
BUK9240-100A,118 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
PackagingCut Tape (CT)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C33A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs38.6mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Vgs (Max)±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds3072pF @ 25V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)114W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)