BUK7E3R1-40E,127
BUK7E3R1-40E,127
Part NumberBUK7E3R1-40E,127
Detailed Description
BUK7E3R1-40E,127 - Product Attributes
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.1mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs79nC @ 10V
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds6200pF @ 25V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)234W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageI2PAK
BUK7E3R1-40E,127 - Related Products
More >>
BSH103,215 Nexperia USA Inc., N-Channel 30V 850mA (Ta) 540mW (Ta) Surface Mount TO-236AB, View