BUK7E2R6-60E,127
BUK7E2R6-60E,127
Part NumberBUK7E2R6-60E,127
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BUK7E2R6-60E,127 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package50
ManufacturerNexperia USA Inc.
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
PackagingTube
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.6mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs158nC @ 10V
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds11180pF @ 25V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)349W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)