BUK7222-55A,118
BUK7222-55A,118
Part NumberBUK7222-55A,118
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BUK7222-55A,118 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C48A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs22mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds1597pF @ 25V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)103W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)