BUK663R2-40C,118
BUK663R2-40C,118
Part NumberBUK663R2-40C,118
Detailed Description
BUK663R2-40C,118 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package800
ManufacturerNexperia USA Inc.
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.2mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs125nC @ 10V
Vgs (Max)±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds8020pF @ 25V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)204W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)