BUK626R2-40C,118
BUK626R2-40C,118
Part NumberBUK626R2-40C,118
Datasheet
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Detailed Description
BUK626R2-40C,118 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
PackagingCut Tape (CT)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.2mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs67nC @ 10V
Vgs (Max)±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds3720pF @ 25V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)128W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)