BCAP0100 P270 T01
BCAP0100 P270 T01
Part NumberBCAP0100 P270 T01
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BCAP0100 P270 T01 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerMaxwell Technologies Inc.
SeriesHC
PackagingBulk
Part StatusNot For New Designs
Capacitance100F
Tolerance-
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)15mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.374" (9.50mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.831" (46.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C