EEE-HC0J220R
EEE-HC0J220R
Part NumberEEE-HC0J220R
Detailed Description
EEE-HC0J220R - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesHC
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency26mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency44.2mA @ 10kHz
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)