BCAP0100 P270 S07
BCAP0100 P270 S07
Part NumberBCAP0100 P270 S07
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BCAP0100 P270 S07 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package288
ManufacturerMaxwell Technologies Inc.
SeriesHC
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance100F
Tolerance0%, +20%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)15mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C