BAS40-07V,115
BAS40-07V,115
Part NumberBAS40-07V,115
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseSOT-563, SOT-666
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BAS40-07V,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Arrays
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)120mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 40mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 40V
Operating Temperature - Junction150°C (Max)