270X232A503B1B1
270X232A503B1B1
Part Number270X232A503B1B1
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
270X232A503B1B1 - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Rotary Potentiometers, Rheostats
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerCTS Electrocomponents
Series270
PackagingBulk
Part StatusActive
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Built in SwitchRotary, SPST
Number of Turns1
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeSide Adjustment
Temperature Coefficient-
Rotation315°
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePC Pins, Board Locks
Actuator TypeRound
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Size - BodyRound - 0.626" Dia x 0.375" H (15.9mm x 9.53mm)
270X232A503B1B1 - Related Products
More >>
270X232A503B1B1 CTS Electrocomponents, 50k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer Rotary, SPST 1 Turn Carbon 0.25W, 1/4W PC Pins, Board Locks, 270 View