270X232A501B1A1
270X232A501B1A1
Part Number270X232A501B1A1
Detailed Description
270X232A501B1A1 - Product Attributes
Part StatusActive
Resistance (Ohms)500
Tolerance±20%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Built in SwitchNone
Temperature Coefficient-
Rotation300°
Actuator TypeRound
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Size - BodyRound - 0.626" Dia x 0.375" H (15.9mm x 9.53mm)
270X232A501B1A1 - Related Products
More >>
270X232A501B1A1 CTS Electrocomponents, 500 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.25W, 1/4W PC Pins, Board Locks, 270 View