1812R-472J
1812R-472J
Part Number1812R-472J
Detailed Description
1812R-472J - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAPI Delevan Inc.
Series1812R
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)448mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant35MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test7.9MHz
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)