1812R-332J
1812R-332J
Part Number1812R-332J
Detailed Description
1812R-332J - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAPI Delevan Inc.
Series1812R
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)501mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)800mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test7.9MHz
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)