1812R-273J
1812R-273J
Part Number1812R-273J
Detailed Description
1812R-273J - Product Attributes
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)236mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.6Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant12MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test2.5MHz
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)