177CDMCCDS-4R7MC
177CDMCCDS-4R7MC
Part Number177CDMCCDS-4R7MC
Detailed Description
177CDMCCDS-4R7MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
Series177CDMCC/DS
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreMetal
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)18A
Current - Saturation35A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)4.83mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)