177CDMCCDS-2R2MC
177CDMCCDS-2R2MC
Part Number 177CDMCCDS-2R2MC
Description FIXED IND 2.2UH 31.2A 2.65MOHM
Package / Case Nonstandard
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 2.2µH Shielded Molded Inductor 31.2A 2.65mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
177CDMCCDS-2R2MC - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet 177CDMCC/DS Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series 177CDMCC/DS
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Type Molded
Material - Core Metal
Inductance 2.2µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 31.2A
Current - Saturation 40.8A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 2.65mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)