1210R-182J
1210R-182J
Part Number1210R-182J
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case1210 (3225 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
1210R-182J - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAPI Delevan Inc.
Series1210R
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)454mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)900mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant75MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)