0805CT-6N8EKTS
0805CT-6N8EKTS
Part Number0805CT-6N8EKTS
Detailed Description
0805CT-6N8EKTS - Product Attributes
Material - CoreCeramic
Inductance6.8nH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)800mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80mOhm
Q @ Freq50 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant5.5GHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test250MHz
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.03mm)