0805CS-6N2EKTS
0805CS-6N2EKTS
Part Number0805CS-6N2EKTS
Detailed Description
0805CS-6N2EKTS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series0805CS
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreCeramic
Inductance6.2nH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110mOhm
Q @ Freq50 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant5.5GHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test250MHz
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
0805CS-6N2EKTS - Related Products
More >>
0805CS-6N2EKTS Delta Electronics/Components, 6.2nH Unshielded Wirewound Inductor 600mA 110mOhm 0805 (2012 Metric), 0805CS View