0805CS-270EKTS
0805CS-270EKTS
Part Number0805CS-270EKTS
Detailed Description
0805CS-270EKTS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series0805CS
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreCeramic
Inductance27nH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250mOhm
Q @ Freq55 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant2.5GHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test250MHz
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)