0805CT-121EGTS
0805CT-121EGTS
Part Number0805CT-121EGTS
Detailed Description
0805CT-121EGTS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series0805CT
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreCeramic
Inductance120nH
Tolerance±2%
Current Rating (Amps)300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)680mOhm
Q @ Freq40 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.15GHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test150MHz
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.03mm)
0805CT-121EGTS - Related Products
More >>
0805CT-121EGTS Delta Electronics/Components, 120nH Unshielded Wirewound Inductor 300mA 680mOhm 0805 (2012 Metric), 0805CT View