0805CT-121EGTS
0805CT-121EGTS
Part Number 0805CT-121EGTS
Description CHIP INDUCTOR 120NH2% 300MA 0.68
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 120nH Unshielded Wirewound Inductor 300mA 680mOhm 0805 (2012 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0805CT-121EGTS - Product Attributes
Datasheet 0805CT Series Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0805CT
Packaging Cut Tape (CT)
Material - Core Ceramic
Inductance 120nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 300mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 680mOhm
Q @ Freq 40 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 1.15GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 150MHz
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max) 0.041" (1.03mm)