0805CT-180EGTS
0805CT-180EGTS
Part Number 0805CT-180EGTS
Description CHIP INDUCTOR 18.0NH2% 800MA 0.1
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 18nH Unshielded Wirewound Inductor 800mA 130mOhm 0805 (2012 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0805CT-180EGTS - Product Attributes
Datasheet 0805CT Series Datasheet
Standard Package 2000
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0805CT
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ceramic
Inductance 18nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 800mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 130mOhm
Q @ Freq 50 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 3.1GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250MHz
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max) 0.041" (1.03mm)