0805CT-100EGTS
0805CT-100EGTS
Part Number0805CT-100EGTS
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0805 (2012 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
0805CT-100EGTS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series0805CT
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance10nH
Tolerance±2%
Current Rating (Amps)800mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80mOhm
Q @ Freq55 @ 750MHz
Frequency - Self Resonant3.3GHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test250MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.03mm)