0805CS-472EKTS
0805CS-472EKTS
Part Number0805CS-472EKTS
Detailed Description
0805CS-472EKTS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series0805CS
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreCeramic
Inductance4.7µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)90mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.4Ohm
Q @ Freq15 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test7.9MHz
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)