0805CS-472EGTS
0805CS-472EGTS
Part Number 0805CS-472EGTS
Description CHIP INDUCTOR 4700NH2% 90MA 6.4O
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 4.7µH Unshielded Wirewound Inductor 90mA 6.4Ohm 0805 (2012 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0805CS-472EGTS - Product Attributes
Datasheet 0805CS Series Datasheet
Standard Package 2000
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0805CS
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ceramic
Inductance 4.7µH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 90mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 6.4Ohm
Q @ Freq 15 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant 40MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 7.9MHz
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max) 0.061" (1.55mm)