0805CS-431EGTS
0805CS-431EGTS
Part Number 0805CS-431EGTS
Description CHIP INDUCTOR 430NH2% 230MA 1.7O
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 430nH Unshielded Wirewound Inductor 230mA 1.7Ohm 0805 (2012 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0805CS-431EGTS - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet 0805CS Series Datasheet
Standard Package 2000
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0805CS
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 430nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 230mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.7Ohm
Q @ Freq 33 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant 430MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 50MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max) 0.061" (1.55mm)