0805CS-201EJTS
0805CS-201EJTS
Part Number 0805CS-201EJTS
Description CHIP INDUCTOR 200NH5% 400MA 0.66
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 200nH Unshielded Wirewound Inductor 400mA 660mOhm 0805 (2012 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0805CS-201EJTS - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet 0805CS Series Datasheet
Standard Package 2000
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0805CS
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 200nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 400mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 660mOhm
Q @ Freq 50 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 860MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max) 0.061" (1.55mm)