0630CDMCDDS-1R2MC
0630CDMCDDS-1R2MC
Part Number 0630CDMCDDS-1R2MC
Description FIXED IND 1.2UH
Package / Case Nonstandard
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 1.2µH Shielded Molded Inductor Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
0630CDMCDDS-1R2MC - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet 0630CDMCDDS Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series 0630CDMC/DS
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Type Molded
Material - Core Metal
Inductance 1.2µH
Tolerance ±20%
Current - Saturation -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) -
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)