0618CDMCCDS-8R2MC
0618CDMCCDS-8R2MC
Part Number0618CDMCCDS-8R2MC
Detailed Description
0618CDMCCDS-8R2MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
Series0618CDMCC/DS
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreMetal
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)2.6A
Current - Saturation4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)142mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)