0530CDMCCDS-2R2MC
0530CDMCCDS-2R2MC
Part Number 0530CDMCCDS-2R2MC
Description FIXED IND 2.2UH 5.8A 29 MOHM
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 2.2µH Shielded Molded Inductor 5.8A 29mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
0530CDMCCDS-2R2MC - Product Attributes
Datasheet 0530CDMCCDS Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series 0530CDMC/DS
Packaging Cut Tape (CT)
Material - Core Metal
Inductance 2.2µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5.8A
Current - Saturation 9A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 29mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)