0420CDMCCDS-6R8MC
0420CDMCCDS-6R8MC
Part Number0420CDMCCDS-6R8MC
Detailed Description
0420CDMCCDS-6R8MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerSumida America Components Inc.
Series0420CDMCC/DS
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreMetal
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)2.1A
Current - Saturation2.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)175mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)