0530CDMCCDS-1R2MC
0530CDMCCDS-1R2MC
Part Number0530CDMCCDS-1R2MC
Detailed Description
0530CDMCCDS-1R2MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerSumida America Components Inc.
Series0530CDMC/DS
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreMetal
Inductance1.2µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)8.7A
Current - Saturation13.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)16mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)