0410CDMCCDS-1R2MC
0410CDMCCDS-1R2MC
Part Number0410CDMCCDS-1R2MC
Detailed Description
0410CDMCCDS-1R2MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerSumida America Components Inc.
Series0410CDMCC/DS
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreMetal
Inductance1.2µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)3.5A
Current - Saturation3.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)66mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)