0402HS-6N8EKTS
0402HS-6N8EKTS
Part Number0402HS-6N8EKTS
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0402 (1005 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
0402HS-6N8EKTS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package4000
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series0402HS
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance6.8nH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)680mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)83mOhm
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4.8GHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test250MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)