0402HS-470EGTS
0402HS-470EGTS
Part Number 0402HS-470EGTS
Description CHIP INDUCTOR 47.0NH2% 150MA 0.8
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 47nH Unshielded Wirewound Inductor 150mA 830mOhm 0402 (1005 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0402HS-470EGTS - Product Attributes
Datasheet 0402HS Series Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0402HS
Packaging Cut Tape (CT)
Material - Core Ceramic
Inductance 47nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 150mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 830mOhm
Q @ Freq 25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 2.1GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)