0402HS-1N9EKTS
0402HS-1N9EKTS
Part Number 0402HS-1N9EKTS
Description FIXED IND 1.9NH 1.04A 70MOHM
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 1.9nH Unshielded Wirewound Inductor 1.04A 70mOhm 0402 (1005 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0402HS-1N9EKTS - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet 0402HS Series Datasheet
Standard Package 4000
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0402HS
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 1.9nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.04A
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 70mOhm
Q @ Freq 16 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 11.3GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)