0402HC-4N7EDTS
0402HC-4N7EDTS
Part Number0402HC-4N7EDTS
Detailed Description
0402HC-4N7EDTS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series0402HC
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreCeramic
Inductance4.7nH
Tolerance±0.5nH
Current Rating (Amps)800mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)51mOhm
Q @ Freq30 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant8GHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100MHz
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.043" L x 0.024" W (1.10mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)