0402HP-4N3EKTS
0402HP-4N3EKTS
Part Number0402HP-4N3EKTS
Detailed Description
0402HP-4N3EKTS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series0402HP
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreCeramic
Inductance4.3nH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)1.6A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)45mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant7.15GHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test250MHz
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)