0402HP-2N7EDTS
0402HP-2N7EDTS
Part Number 0402HP-2N7EDTS
Description CHIP INDUCTOR 2.7NH0.5 1.5A 0.05
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 2.7nH Unshielded Wirewound Inductor 1.5A 56mOhm 0402 (1005 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0402HP-2N7EDTS - Product Attributes
Datasheet 0402HP Series Datasheet
Standard Package 4000
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0402HP
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ceramic
Inductance 2.7nH
Tolerance ±0.5nH
Current Rating (Amps) 1.5A
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 56mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 13GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)