0402HP-2N2EJTS
0402HP-2N2EJTS
Part Number 0402HP-2N2EJTS
Description CHIP INDUCTOR 2.2NH5% 2.1A 0.038
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 2.2nH Unshielded Wirewound Inductor 2.1A 38mOhm 0402 (1005 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0402HP-2N2EJTS - Product Attributes
Datasheet 0402HP Series Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0402HP
Packaging Cut Tape (CT)
Material - Core Ceramic
Inductance 2.2nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 2.1A
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 38mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 15.1GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)