0402HM-200EJTS
0402HM-200EJTS
Part Number 0402HM-200EJTS
Description CHIP INDUCTOR 20.0NH5% 370MA 0.2
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 20nH Unshielded Wirewound Inductor 370mA 270mOhm 0402 (1005 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0402HM-200EJTS - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet 0402HM Series Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0402HM
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 20nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 370mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 270mOhm
Q @ Freq 25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 4GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)