0402HM-400EKTS
0402HM-400EKTS
Part Number 0402HM-400EKTS
Description CHIP INDUCTOR 40.0NH10% 250MA 0.
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 40nH Unshielded Wirewound Inductor 250mA 700mOhm 0402 (1005 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0402HM-400EKTS - Product Attributes
Datasheet 0402HM Series Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0402HM
Packaging Cut Tape (CT)
Material - Core Ceramic
Inductance 40nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 250mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 700mOhm
Q @ Freq 25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 3GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)