0402HM-100EJTS
0402HM-100EJTS
Part Number 0402HM-100EJTS
Description CHIP INDUCTOR 10.0NH5% 500MA 0.1
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 10nH Unshielded Wirewound Inductor 500mA 170mOhm 0402 (1005 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0402HM-100EJTS - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet 0402HM Series Datasheet
Standard Package 4000
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0402HM
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ceramic
Inductance 10nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 500mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 170mOhm
Q @ Freq 25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 5.5GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)