0402HC-5N6ECTS
0402HC-5N6ECTS
Part Number 0402HC-5N6ECTS
Description CHIP INDUCTOR 5.6NH0.2 800MA 0.0
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 5.6nH Unshielded Wirewound Inductor 800mA 51mOhm 0402 (1005 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0402HC-5N6ECTS - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet 0402HC Series Datasheet
Standard Package 4000
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0402HC
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 5.6nH
Tolerance ±0.2nH
Current Rating (Amps) 800mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 51mOhm
Q @ Freq 30 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 8GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.043" L x 0.024" W (1.10mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)