0402HC-2N2ECTS
0402HC-2N2ECTS
Part Number 0402HC-2N2ECTS
Description CHIP INDUCTOR 1.3NH0.2 1000MA 0.
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 2.2nH Unshielded Wirewound Inductor 1A 27mOhm 0402 (1005 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0402HC-2N2ECTS - Product Attributes
Datasheet 0402HC Series Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0402HC
Packaging Cut Tape (CT)
Material - Core Ceramic
Inductance 2.2nH
Tolerance ±0.2nH
Current Rating (Amps) 1A
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 27mOhm
Q @ Freq 25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 14GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.043" L x 0.024" W (1.10mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)