SR732ETTDR511F
SR732ETTDR511F
Part NumberSR732ETTDR511F
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case1210 (3225 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
SR732ETTDR511F - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package5000
ManufacturerKOA Speer Electronics, Inc.
SeriesSR73
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance511 mOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)