SR732ETTD1R50F
SR732ETTD1R50F
Part NumberSR732ETTD1R50F
Datasheet
Package / Case1210 (3225 Metric)
Detailed Description
SR732ETTD1R50F - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerKOA Speer Electronics, Inc.
SeriesSR73
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance1.5 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
SR732ETTD1R50F - Related Products
More >>
SR732ETTD1R50F KOA Speer Electronics, Inc., 1.5 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film, SR73 View